ZWYCIĘZCY

ZWYCIĘZCY WIELKIEGO FINAŁU

#PFT

POZNALIŚMY ROZSTRZYGNIĘCIA GALI 2019

To było prawdziwe święto tańca. Niezwykle emocjonujący, Wielki Finał Gali Mistrzów Polskiej Federacji Tańca już za nami. 30 listopada 2019 roku rywalizację najlepszych z najlepszych wygrał zespół RELIESE Team Fama Warszawa.



W swojej zwycięskiej, klimatycznej choreografii, tancerki RELIESE Warszawa zaprezentowały różne twarze kobiecości: od subtelności i wrażliwości po determinację i siłę. A wszystko to w przyjemnym dla oka i ucha wydaniu, z lekką nutką humoru. Trudno było oderwać wzrok, a gęsia skórka towarzyszyła widzom do końca występu, podobnie zresztą jak w przypadku prezentacji zdobywców drugiego i trzeciego miejsca. Cała trójka wyszła bowiem znacznie poza ramy samego tańca i zaserwowała nam prawdziwe spektakle z ciekawymi, uniwersalnymi przesłaniami.

Zdobywczynie drugiego miejsca, tancerki formacji Gracji Łańcut poruszyły niezwykle aktualną tematykę depresji. Jak przyznała prowadząca Galę Iwona Pavlović, to ważne i inspirujące, że tak młodzi uczestnicy wyróżniają się dojrzałością pozwalającą nie tylko dostrzec problem, ale także w profesjonalny i ujmujący sposób przekazać go podczas występu na tanecznym parkiecie.



Przeciwieństwem występu Gracji było show, które dała zdobywczyni trzeciego miejsca - solistka Grawitacji Piaseczno, Julia Borowiecka. Zdecydowanie ożywiła trybuny szalenie energetycznym występem w kategorii disco dance freestyle, wyjątkowo efektownie łącząc elementy taneczne z niezwykłymi skokami akrobatycznymi, których wykonanie wydawało się przeczyć prawom nomen omen grawitacji. Pozwoliła nam sobie wyobrazić, jak świetnie można bawić się do muzyki i jak muzyka może nas pochłonąć, pozwalając zupełnie oderwać się od rzeczywistości.

- Niezwykłość Gali Mistrzów PFT polega między innymi na tym, że w jednym miejscu spotykają się przedstawiciele różnych stylów i kategorii tańca - zauważa Piotr Patłaszyński, Prezes Polskiej Federacji Tańca. - Sędziowie muszą wybierać pomiędzy hip-hopem, disco, jazzem, modernem, show dancem, pomiędzy solistami, duetami, małymi grupami i formacjami. Jest to trudne, ale zarazem fascynujące, bo bez względu na formę, taniec zawsze się broni - podkreśla.

Z trudnym zadaniem oceny finalistów zmierzyło się niezwykle doświadczone jury Gali Mistrzów pracujące w składzie: Piotr Galiński (choreograf, honorowy Prezes PFT i juror Tańca z Gwiazdami), Witold Jurewicz (Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi, choreograf, reżyser), Maciej Gleba Florek (zwycięzca programu telewizyjnego You Can Dance), Anna Jujka (juror telewizyjnego formatu Got to Dance) oraz Ksenya Goryacheva (rosyjska tancerka, zwyciężczyni międzynarodowej Gali International IDO '2018).

Ideą organizacji Gali Mistrzów PFT jest umożliwienie rywalizacji najlepszym klubom tanecznym w Polsce wywodzącym się z Polskiej Federacji Tańca i wyłonienie spośród nich najlepszego z najlepszych. W wielkim finale wzięli bowiem udział wyłącznie Mistrzowie Polski IDO, którzy dodatkowo zdobyli największą liczbę głosów publiczności w organizowanym na przełomie września i października '2019 konkursie SMS (prawie 20.000 głosów!). Jedenastu najlepszych wyłoniono z trzech dywizji tanecznych: Street Dance, Couple Dance oraz Performing Art. Poza trzema zwycięzcami, w finale wzięły udział także kluby: East Side Academy Warszawa (A. Stańczuk), Scorpion Dance Team Opole, Abstrakt Sochaczew (K. Ciurzyńska, Sz. Stachlewski), Perfekta Dance Busko Zdrój, Kornele Rzeszów, Lavolta Stalowa Wola, Royal Dance Center Opole oraz zwycięzca ubiegłorocznej Gali Mistrzów PFT – Egurrola Dance Studio Warszawa (K. Lenarcik).

- To było mistrzostwo świata – ocenił po ogłoszeniu wyników przebywający na trybunach dziennikarz, Maciej Orłoś. - Zobaczyłem nie tylko układy taneczne, ale także wyraz artystyczny i siłę przekazu. Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie. Dawno nie widziałem tak ekspresyjnych i pełnych emocji układów tanecznych. Przypominało mi to teatr tańca, połączenie tańca, akrobatyki, aktorstwa i pantomimy. Oglądając występy pomyślałem, że właściwie wszystkich finalistów można byłoby natychmiast zaangażować do Cirque du Soleil, czyli najwybitniejszego zespołu taneczno-cyrkowo-akrobatycznego świata. Tak mi zaimponowali! - podsumował nie kryjąc fascynacji.



Kolejna Gala i kolejne emocje już za rok. Wezmą w niej udział zwycięzcy Krajowych Mistrzostw IDO, którzy zdobędą największą liczbę głosów w konkursie SMS. Jak co roku, Polska Federacja Tańca przyzna także tzw. "dzikie karty", które umożliwiają występ najbardziej utalentowanym zespołom, które nie zdobyły wystarczającej liczby głosów.

W PFT dbamy, aby upowszechniać taniec wśród coraz większej liczby Polaków, w szczególności zaś pielęgnować taneczne pasje młodzieży – dodał Piotr Patłaszyński. - I choć dzisiaj skupiamy się na zwycięzcach Gali '2019, to nie zapominamy o wszystkich, którzy tańczą, a jeszcze nie znaleźli się w wielkim finale. Gala jest także dla Was! Nie poprzestawajcie w staraniach, cieszcie się tańcem, pokonujcie trudy i niewygody, bo udział w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata IDO, czy krajowej Gali Mistrzów PFT jest możliwy! – zakończył optymistycznie.

Gala Mistrzów PFT '2019 to dopiero druga i jak deklarują organizatorzy – na pewno nie ostatnia edycja imprezy. Tym razem odbyła się w Hotelu OSSA Conference&Spa w Rawie Mazowieckiej. Finaliści otrzymali czeki o łącznej wartości 20.000 zł ufundowane przez Polską Federację Tańca oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę PANASONIC.

Do zobaczenia za rok!